Jak zmienić biuro rachunkowe? Sprawdź!
Jeśli przedsiębiorca nie posiada dużej wiedzy w temacie księgowości to wybór biura nie jest prosty i wiele osób nie wie na co zwrócić uwagę podczas jego poszukiwania. Często ktoś dowiaduje się po czasie, że niestety biuro, które wybrał nie jest za dobre oraz nie cieszy się dużą ilością pozytywnych opinii.
Dodatkowo przedsiębiorca prowadzący działalność na samym początku swojego biznesu skupia się na pozyskaniu jak największej ilości klientów oraz jeśli zajmuje się sprzedażą jakiegoś produktu to promowaniem jego, a nie wyborem biura rachunkowego. Biuro możemy chcieć zmienić gdy pojawią się pewne niedogodności takie jak:
Niepoprawnie wykonywane rozliczenia.
Właściciel może podejrzewać że księgowy oszukuje go wykonując rozliczenia, które są na jego korzyść, ponieważ przez to zarobi trochę więcej pieniędzy w danym miesiącu. Taką nieprawidłowość możemy sprawdzić sami wystarczy poprosić księgowego o przesłanie wydruku z KPIR, a następnie dokument zweryfikować pozycja po pozycji. Ponadto dany przedsiębiorca może zwrócić się z prośbą do danego biura rachunkowego, aby upewnić się że rozliczenia prowadzone są poprawnie. Jednak taka usługa jest dodatkowo płatna.
Brak reprezentacji przed urzędem.
Księgowy z danego biura rachunkowego powinien reprezentować swojego klienta przed zus em oraz urzędem skarbowym. Warto przed wyborem biura zobaczyć czy oferuje on taką usługę. W tym celu musimy spisać pełnomocnictwo pomiędzy osobą, która reprezentuje biuro, a przedsiębiorcą. Jego brak to podstawa do zmiany biura rachunkowego.
Częste, przymusowe wyjazdy do biura.
Jeśli twoje biuro przyjmuje większość dokumentów w formie papierowej, które musimy do niego dostarczyć osobiście to możemy przez to marnować czas i pieniądze, a stracony czas moglibyśmy wtedy przeznaczyć na pracę i zarobić więcej pieniędzy. Nowoczesne biura mają tą zaletę że dokumenty możemy dostarczać elektronicznie, pocztą lub kurierem.
Brak informacji o naszych finansach oraz stałego dostępu do faktur.
Niektóre biura umożliwiają nam wgląd do wszystkich dokumentów dzięki czemu przedsiębiorca ma świadomość, pojęcie skąd pochodzą dane kwoty. Widzi on także historię jego przychodów oraz wydatków co pozwala na bieżąco analizować finanse co może przyczynić się do podejmowania większej ilości korzystnych decyzji biznesowych.
Zmiana biura rachunkowego.
Zmienić biuro możemy w dowolnym momencie. Jednak zmiana powinna być dokonana po zamknięciu okresu rozliczeniowego. Istnieje też tak zwany okres wypowiedzenia, który należy wziąć pod uwagę jest on często nieraz nieco dłuższy niż miesiąc
Umowa z nowym biurem rachunkowym.
Kolejnym naszym krokiem jest wybór nowego biura rachunkowego i podpisanie umowy o świadczeniu usług księgowych. Termin nowej umowy powinien przypadać po dniu kiedy wypowiedzeniu uległa poprzednia umowa. Jeśli biuro wyrazi na to zgodę możemy nową umowę podpisać z wyprzedzeniem.
Przekazanie dokumentów do nowego biura rachunkowego.
W ostatnim dniu przed końcem okresu wypowiedzenia należy umówić się po odbiór dokumentów z naszym poprzednim księgowym. Najlepiej dać kilka dni pracownikom biura na przygotowanie potrzebnej dokumentacji aby jej przekazanie przebiegało sprawnie. Wśród dokumentów powinny znaleźć się te, które były sporządzane przez biuro rachunkowe oraz te, które osobiście dostarczał przedsiębiorca. Następnie odebrane papiery należy zanieść do nowego biura rachunkowego.
Jednym z biur z, którymi możemy podpisać umowę to INTAXO. Pracuje tam zespół kontrolowany przez jednego z najlepszych księgowych, świadczone są tutaj usługi niezależnie od lokalizacji oraz istnieje możliwość wysyłki dokumentów drogą elektroniczną, faksem lub za pomocą kuriera. Biuro to oferuje nam także stały wgląd do naszych dokumentów oraz mamy możliwość analizy wszystkich rozliczeń samodzielnie lub za opłatą przy pomocy księgowego z innego biura rachunkowego mamy wtedy pewność że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, a my nie musimy się martwić o nic. Intaxo dodatkowo oferuje program do wystawiania faktur i prowadzenia księgowości w formie online.