Jaka jest różnica między hipotrofią a przebarwieniami?
Hipotrofia i hiperpigmentacja to dwa różne rodzaje przebarwień na skórze.
Melanina to pigment wydzielany przez melanocyty w skórze, który nadaje kolor ludzkiej skórze, włosom, a nawet oczom. Osoby o jasnej karnacji mają mniej melaniny w skórze niż osoby o ciemnej karnacji, dlatego są bardziej narażone na powstawanie przebarwień.
Skąd się biorą przebarwienia na skórze i czy można je rozjaśnić?
Hipopigmentacja lub hipotrofia to brak normalnych ilości melaniny, w uproszczeniu oznacza utratę koloru skóry. Może to wynikać ze stanów zapalnych, po niewłaściwie przeprowadzonych zabiegach medycyny estetycznej, po oparzeniach i ranach, które powodują blizny i rozjaśnienie skóry. Hipopigmentacja może być także spowodowana przez choroby, takie jak bielactwo, zaburzenia genetyczne powodujące brak melaniny w organizmie. Przebarwienia, czyli hiperpigmentacja, to wzrost melaniny lub pigmentu w skórze, powodujące ciemne plamy i znamiona.
W większości przypadków zmiana utrata koloru czy nierówny koloryt skóry, nie jest trwała. Jednak regeneracja utraconego pigmentu lub nadmiaru melaniny może zająć dużo czasu. Ekspozycja na słońce jest główną przyczyną powstawania przebarwień, a większa ekspozycja na słońce może pogorszyć ciemne plamy. Ciąża i inne stany, które powodują zmiany poziomu hormonów, mogą powodować przebarwienia. Może to być również spowodowane lekami, takimi jak pigułki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki, leki przeciw arytmii.
Linię dermokosmetyków wybielających do skóry z przebarwieniami znajdziesz na stronie https://novaclear.eu/cialo/skora-z-przebarwieniami/. Dobry schemat pielęgnacji skóry z przebarwieniami obejmuje dermokosmetyki zawierające witaminę A (retinoidy), przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E oraz filtr przeciwsłoneczny. Używaj kosmetyków rozjaśniających z tymi składnikami regularnie, aby zadbać o swoją skórę i wyrównać jej koloryt. Uzyskanie zadowalających wyników może zająć nieco czasu, ale z pewnością warto używać kosmetyków w odpowiednich ilościach i stężeniach, aby rozjaśnić nieestetyczne przebarwienia na twarzy czy ciele.