Jak ochronić firmę przed nadużyciami ze strony pracowników?
Prowadzenie przedsiębiorstwa, niezależnie od reprezentowanej branży to niezwykle istotny proces, który obejmuje wiele zagadnień, a także aspektów, na które trzeba koniecznie zwracać uwagę.
W przypadku większych firm niezwykle ważną sprawą jest zatrudnianie odpowiednich pracowników, którzy mogą się pochwalić wysokimi kwalifikacjami oraz wieloletnim doświadczeniem w danej branży. To z kolei przekłada się na wysoką efektywność i jakość wykonywanej pracy, a to oznacza lepsze zyski i liczne korzyści całego przedsiębiorstwa.
Skuteczna kontrola pracowników
Oczywiście zatrudniając pracownika, wielu przedsiębiorców zakłada, że będzie to uczciwy fachowiec, który sumiennie i profesjonalnie podchodzi do zadań, które zostały przed nim postawione. Niestety czasami dochodzi do różnych nadużyć, takich jak na przykład robienie sobie zbyt częstych przerw w czasie pracy, za który przedsiębiorca musi zapłacić. W związku z tym warto stosować zasadę ograniczonego zaufania i wykorzystywać rożne rozwiązania pozwalające na kontrolę pracowników i ich poczynań w firmie.
Podstawowym rozwiązaniem może być oczywiście założenie firmowego systemu monitoringu. Dzięki sieci kamer można obserwować pracowników i kontrolować to czy w danym momencie wykonują powierzone im zadania. Dodatkowo monitoring taki spełnia bardzo istotne zadania z zakresu bezpieczeństwa, ponieważ umożliwia ustalenie sprawców kradzieży czy też aktów wandalizmu. Często sama obecność kamer zniechęca osoby postronne do kradzieży, a pracowników do stosowania różnego rodzaju nadużyć.
Innym ciekawym sposobem, dzięki któremu możliwa jest skuteczna kontrola efektywności pracy jest stosowanie specjalnych czujników czy też aplikacji. Dzięki takim systemom można dokładnie skontrolować czas pracy przy danej maszynie, na danym komputerze lub w określonym programie komputerowym. To z kolei sprawia, że możliwy jest pomiar efektywności pracy, a także ustalenie czasu potrzebnego do wykonania konkretnych zadań co jest z kolei przydatne w procesach z zakresu zarządzania projektami.