Co wziąć pod uwagę wybierając laptop?
Wybór rozmiaru wyświetlacza będzie jedną z pierwszych rzeczy, które zrobisz przy wyborze nowego laptopa. Ale są też inne rzeczy do rozważenia. Poświęć trochę czasu, upewniając się, że laptop, który wybierzesz ma odpowiedni ekran.
Wraz z klawiaturą i touchpadem wyświetlacz jest tym, czego będziesz najczęściej używać. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wybrać odpowiednią technologię, niezależnie od tego, czy jest to IPS dla szerokich kątów widzenia i świetnych kolorów, czy TN dla wysokich częstotliwości odświeżania podczas grania w najbardziej intensywne gry. Będziesz także chciał zrównoważyć wysoką rozdzielczość z wydajnością i żywotnością baterii. Ponadto ważna jest rozdzielczość wyświetlacza. Z wyjątkiem niedrogich notebooków, większość dzisiejszych komputerów jest wyposażona w co najmniej wyświetlacz Full HD (1920 x 1080) w zorientowanym na wideo formacie 16: 9. Wyższe rozdzielczości, takie jak 4K UHD (3840 x 2160), świetnie nadają się do ostrzejszego tekstu i obrazów, a to jeszcze ważniejsze, gdy zwiększa się fizyczny rozmiar wyświetlacza. Mówiąc najprościej, ta sama rozdzielczość jest znacznie ostrzejsza na ekranie 13,3 cala niż na ekranie 17 cali. Podczas poszukiwań prawdopodobnie zauważysz, że notebooki mają tendencję do dwóch skrajności, bardzo cienkiej i bardzo grubej. I to nie jest przypadkowe, ponieważ grubość obudowy determinuje szereg cech laptopa. Im grubsza obudowa, tym większa pojemność baterii, która mieści się w środku. Nie jest to trudna i szybka zasada, ponieważ producenci nie zawsze napełniają obudowę dodatkowymi bateriami, a po prostu posiadanie większej ilości baterii nie gwarantuje dłuższej żywotności baterii. Ponadto wyjątkowo grube laptopy często mają energochłonne elementy, które mogą szybko rozładować akumulator. Ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli szukasz wyjątkowo cienkiego i lekkiego notebooka, istnieje duża szansa, że pojemność baterii będzie ograniczona. Im grubsza obudowa, tym również mocniejsze podzespoły, które prawdopodobnie znajdziesz w środku. Powód tego jest prosty, więcej miejsca pozwala na bardziej złożone projekty termiczne i więcej miejsca na przepływ powietrza. Ponownie, grubsza obudowa nie gwarantuje lepszej wydajności, ale im cieńszy notebook, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że znajdziesz w nim najwydajniejsze procesory i karty graficzne. Zaprojektowanie i wyprodukowanie wyjątkowo cienkich i lekkich notebooków kosztuje dużo pieniędzy.
Ogólnie rzecz biorąc, im tańszy notebook, tym grubsza może być obudowa. Ilość pamięci RAM potrzebnej w nowym notebooku zależy od wielu czynników. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że większość dzisiejszych notebooków nie pozwala użytkownikom na aktualizację pamięci RAM. Ograniczenie to jest szczególnie prawdopodobne w przypadku cienkich i lekkich notebooków oraz urządzeń typu 2 w 1, w których korpusy są zwykle zapieczętowane, a pamięć RAM jest często przylutowana do płyty głównej. Oznacza to, że najbezpieczniej jest założyć, że pamięć RAM dostarczona z komputerem przenośnym jest tym, czego będziesz się trzymać tak długo, jak długo będziesz go posiadał. Dlatego upewnij się, że masz wystarczającą ilość pamięci RAM, aby zaspokoić nie tylko Twoje bieżące potrzeby, ale także wszelkie przypadki użycia, których spodziewasz się w przyszłości. Jeśli nie kupujesz naprawdę taniego laptopa, wybierz przynajmniej 4 GB, więc nie musisz się martwić, ile kart przeglądarki otworzysz jednocześnie. Jeśli zamierzasz edytować wideo, wtedy potrzebujesz co najmniej 8 GB, chociaż ta ilość pamięci RAM jest teraz powszechna nawet w niedrogich laptopach. Zajrzyj na stronę https://vobis.pl/laptopy/notebooki, znajdziesz tam duży wybór laptopów na każdą kieszeń. Wybór procesora jest trudniejszy. Powinieneś dążyć do co najmniej procesora Intel Core i3, który wygodnie poradzi sobie z przeglądaniem stron internetowych i pracy biurowej, ale rozważ procesor Core i5 do bardziej intensywnych zadań, takich jak radzenie sobie z dużymi obrazami oraz edycja wideo. Laptopy z procesorami Core i7 są drogie, ale super szybkie, dlatego warto rozważyć, czy chcesz uzyskać najlepszą możliwą wydajność dostępną na rynku.