Gotowa spółka – co to takiego?
Czym jest gotowa spółka?
Najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Można ją założyć samodzielnie lub kupić gotową, która jest w pełni przystosowana do rozpoczęcia działalności. Tego typu spółka posiada komplet dokumentów, nadane jej numery NIP, KRS oraz REGON. Najczęściej też gotowe spółki posiadają już adres rejestracji oraz adres korespondencyjny. Spółki dzielone są również na czyste oraz z historią. Drugie spośród wymienionych spółek to podmioty, które były aktywne na rynku w przeszłości, jednak ich właściciele zdecydowali się na ich sprzedaż. Oznacza to, że posiada ona historię, dzięki której zdaje się dużo bardziej wiarygodna z perspektywy potencjalnych kontrahentów. Natomiast spółka czysta jest zarejestrowana oraz przygotowana do podjęcia działalności gospodarczej, jednak nie ma żadnej historii.
Korzyści wynikające z gotowej spółki z o.o.
Są one doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy pragną rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Korzystając z tej opcji, można liczyć na brak ryzyka, gdyż nie posiada ona zadłużenia, zobowiązań finansowych, historii rynkowej oraz ma opłacony kapitał. Jest to wysokie bezpieczeństwo udziałowców, gdyż w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością tylko w niektórych przypadkach właściciele muszą odpowiadać za zobowiązania własnym majątkiem.
Gotowa spółka to także szerokie PKD, pozwalające prowadzić działalność w bardzo wielu branżach. Najczęściej z tej opcji korzystają osoby, które w wyniku intratnej okazji biznesowej nie mogą rozpocząć działalności z opóźnieniem. Dlatego w takiej sytuacji nie trzeba rejestrować przedsiębiorstwa samodzielnie, gdyż istnieje możliwość zakupu gotowego podmiotu. Wobec tego działalność rozpoczyna się z dnia na dzień bez jakiegokolwiek ryzyka opóźnień.
Sprawdzenie gotowej spółki przed zakupem
Przed planowanym zakupem gotowej spółki należy sprawdzić kilka najważniejszych aspektów. Zachowa się wówczas pewność, że jest ona faktycznie czysta, czyli nie posiada obciążeń finansowych, natomiast jej stan prawny jest adekwatny do stanu deklarowanego przez sprzedawcę. Aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji, należy korzystać z usług firm, które specjalizują się w ich sprzedaży. Dobrze jest również zapoznać się z referencjami tego typu firm, a także sprawdzić ich historię na rynku.
Istotne jest także upewnienie się, czy spółka jest czysta. Tym samym należy poprosić sprzedawcę o dostarczenie zaświadczenia z ZUS o braku zadłużenia, zaświadczenia z Urzędu Skarbowego oraz rocznego sprawozdania finansowego. Warto także prześwietlić działalność sprawdzając odpis z KRS. Uzyskuje się wówczas informacje na temat tego, czy sprzedający to pierwszy właściciel spółki. Jeżeli nie jest on pierwszym właścicielem, wówczas należy zbadać okoliczności, w jakich doszło do transakcji zakupu spółki. Może dojść do sytuacji, kiedy będzie ona zadłużona, dlatego dokładne sprawdzenie jej jest kluczowym elementem.