Jak działa bateria w naszym telefonie?
Baterie znajdziemy w bardzo wielu różnych urządzeniach, będą to oczywiście nasze telefony komórkowe, jak również laptopy z których korzystamy na co dzień. Jednak często wykorzystane są w urządzeniach przemysłowych czy też alarmowych.
Mogą przykładowo służyć do podtrzymywania zasilania w kamerach monitoringu. Różnego rodzaju baterie zasilają także nasze drony, oraz tysiące różnych gadżetów elektronicznych. Obecnie istnieje ponad 80 różnych rodzajów akumulatorów. Obejmuje to zarówno baterię w zegarku, jak i reaktor atomowy, który czerpie swoją energię z rozkładających się izotopów promieniotwórczych. Najpopularniejsze są akumulatory litowo-jonowe. Do działania baterii potrzeba zasadniczo trzech elementów. Jest to anoda, która jest ujemnym końcem baterii. Zwykle oznaczona jest znakiem minus na baterii. Reakcja chemiczna w anodzie powoduje powstanie elektronów i jonów dodatnich. Drugim elementem jest katoda oznaczona znakiem plus. Elektrony będą próbowały wyrównać różnicę, pomiędzy anodą i katodą przesuwając się na katodę. Do reakcji potrzebny będzie także elektrolit, który działa jak izolator, który zapobiega przepływowi elektronów. Znajduje się między katodą i anodą, elektrony nie są w stanie przejść bezpośrednio z katody na anodę.
Zastosowanie najwyższej jakości akumulatorów jest szczególnie ważne w przypadku zaawansowanych urządzeń pomiarowych.
W wielu fabrykach chemicznych czy petrochemicznych działa wiele urządzeń, które nadzorują procesu chemiczne. W przypadku braku zasilania, urządzenia, mogą podawać złe wskazania, może to doprowadzić do nieprawidłowości w procesie chemicznym. Dlatego też trzeba zastosować najwyższej jakości baterie Panasonic, które mogą podtrzymywać stabilnie urządzenia przez długi czas. Oczywiście mogą one działać jako dodatkowe zabezpieczenie a urządzenia pomiarowe mogą być podpięte do stałego źródła zasilania. Jednak w razie awarii mogą przejąć rolę głównego źródła zasilania. Baterie określa pojemność, dzięki której mogą pracować przez określony czas bez konieczności ładowania. Warto jednak pamiętać aby nie rozładowywać ich całkowicie.