ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

[email protected]

Umowa o pracę czy kontrakt B2B – co się bardziej opłaca i w jakich przypadkach?

17 sty

Umowa o pracę czy kontrakt B2B – co się bardziej opłaca i w jakich przypadkach?

Coraz częściej to pracownik stoi przed wyborem formy zatrudnienia. Ta z kolei może przybierać postać umowy o pracę lub też kontraktu B2B, cieszącego się sukcesywnie rosnącą popularnością wśród osób, ceniących sobie elastyczność w doborze godzin pracy i niezależności w podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu w konkretne projekty. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze? W jakich sytuacjach warto postawić na samozatrudnienie, a kiedy podjąć pracę na etacie? Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Ile można zarobić pracując na umowie B2B?

Wysokość zarobków to jeden z najważniejszych aspektów, branych pod uwagę przy wyborze formy zatrudnienia. W przypadku kontraktu B2B mogą one przybierać postać wynagrodzenia stałego, prowizyjnego, ryczałtowego czy godzinowego. O każdym z nich przeczytasz w artykule „Wynagrodzenie w umowach B2B – jak je dopasować, by uniknąć problemów?”, do którego przeniesiesz się po kliknięciu w link. Stąd też dowiesz się, kiedy warto zastosować poszczególne formy wynagrodzenia i na co zwrócić szczególną uwagę, decydując się na konkretne rozwiązanie. 

Należy podkreślić jednocześnie, że w przypadku umowy B2B wynagrodzenie będzie zdecydowanie wyższe. Jest to spowodowane przeniesieniem na osobę samozatrudnioną obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczanie zdrowotne i chorobowe oraz zaliczek na podatek dochodowy.

Czym różnią się od siebie B2B i umowa o pracę?

Osoba, pracująca w oparciu o umowę o pracę, może liczyć na cały szereg wymiernych korzyści. Na ich liście znajduje się przede wszystkim stabilne zatrudnienie oraz stosowne zabezpieczenie socjalne. Aby jednak podpisany dokument w pełni chronił prawa obu stron, warto skonsultować go ze specjalistą. Jednym z nich będzie radca prawny Bogna Szyczewska – prawnik od nieruchomości, ul.Szuwary 3A/24, 80-764 Gdańsk, tel.: 601 611 494, z której ofertą zapoznasz się na stronie www.mecenasbogna.com i która świadczy usługi, sprowadzające się m.in. do redagowania i analizy różnego rodzaju umów

Dla odmiany osoba samozatrudniona nie posiada możliwości korzystania ze standardowych świadczeń pracowniczych jak np. płatne urlopy. Pracuje ona jednak w oparciu o własny  harmonogram, uzyskując przy tym zdecydowanie wyższe dochody.

Kiedy warto zdecydować się na samozatrudnienie?

Umowa B2B, zawierana pomiędzy dwoma podmiotami, prowadzącymi działalność gospodarczą, nie podlega zapisom Kodeksu Pracy i nie gwarantuje stabilności finansowej. Niemniej jednak to właśnie ona pozwala na:

  • swobodę w zarządzaniu czasem i miejscem pracy,
  • samodzielne planowanie harmonogramu,
  • większą niezależność zawodową,
  • możliwość budowania własnej marki na rynku.

Przejście na model B2B będzie więc idealnym rozwiązaniem dla osób, nastawionych na elastyczność zatrudnienia i posiadanie dochodów z kilku źródeł. Z takiej możliwości korzystają często freelancerzy oraz specjaliści, działający m.in. w branży marketingu czy IT.

Jakie korzyści dla pracownika niesie ze sobą umowa o pracę?

Jak już zostało wspomniane, umowa o pracę podlega zapisom Kodeksu Pracy, co wiąże się z licznymi korzyściami dla pracownika. Mowa tutaj przede wszystkim o – wymienionych już wcześniej – zabezpieczeniach socjalnych i stabilnym zatrudnieniu, ale również i o:

  • ochronie przed zwolnieniem w czasie choroby lub ciąży,
  • płatnych urlopach wypoczynkowych i macierzyńskich,
  • zabezpieczeniu przed nadmiernym  obciążeniem, na co pozwala ścisłe określenie czasu pracy.

Oprócz wymienionych przywilejów pracownik etatowy posiada również pewne obowiązki. Będzie to przede wszystkim konieczność dostosowania się do przepisów BHP, zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa czy w końcu przestrzegania czasu pracy, co może podlegać stosownej kontroli.

Kontrakt B2B czy umowa o pracę – co powinien wybrać pracodawca?

Wiesz już, jakie zalety niosą ze sobą oba rozwiązania z punktu widzenia pracownika. Warto jednak poświęcić chwilę, by dowiedzieć się również, która umowa jest korzystniejsza dla pracodawcy. Jak nietrudno się domyślić, udzielnie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie będzie jednak możliwe. W przypadku kontraktu B2B pracodawca może bowiem uniknąć wielu kosztów, które nieodłącznie wiążą się z zatrudnieniem pracownika na podstawie umowy o pracę. Sam specjalista może zostać również wynajęty na określony czas, bez konieczności jego stałego zatrudnienia, co z kolei ogranicza potrzebę podejmowania skomplikowanych procedur biurokratycznych. Jednak to właśnie pracownik etatowy staje się gwarancją długotrwałej współpracy i lojalności, chroniąc jednocześnie firmę przed dużą rotacją i kosztownymi przestojami.