Wznoszenie ścian nośnych budynku mieszkalnego
Jedną z najpopularniejszych metod budowy ścian, są ściany murowane, wykonane z różnych rodzajów materiałów. Ściany murowane, dzielimy na: ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trójwarstwowe. Wyróżniamy także różne metody murowania m. in: ściany murowane na klej, na zaprawę a także jedna z najnowszych metod murowania, „na piankę”. W tym artykule dowiemy się czym są takowe ściany.
Ściany jednowarstwowe
Ściany jednowarstwowe wykonywane są zazwyczaj z bloczków keramzytowych, betonu komórkowego, silikatów lub pustaków ceramicznych. Najbardziej popularne stają się jednak prefabrykaty keramzytowe. Według specjalistów z firmy Dom z Keramzytu https://domzkeramzytu.pl/ to właściwe prefabrykaty keramzytowe wykorzystywane są co raz częściej w budownictwie jednorodzinnym. Takowa ściana składa się z jednej ściany wymurowanej odpowiednim materiałem, następne zostaje wykończona warstwą wykończeniową.
Ściany dwuwarstwowe
Dwuwarstwowe ściany, podobnie jak ściany jednowarstwowe, wykonywane są najczęściej z takich samych materiałów. Różnica polega na tym, że zamiast warstwy wykończeniowej, bezpośrednio na mur stosujemy ocieplenie styropianem lub wełną mineralną.
Ściany trójwarstwowe
Jak w przypadku poprzednich ścian, materiały na wykonanie ścian trójwarstwowych są takie same. Przy takich ścianach, możemy użyć węższych materiałów.
Ściany murowane są murowane równolegle względem siebie a między nie, wkładany jest styropian lub wełna mineralna.
Murowanie na klej, piankę i zaprawę
Technologia murowania nie ma szczególnego znaczenia, choć warto zwrócić uwagę, iż zaprawa klejowa trzyma mocniej, od tradycyjnej zaprawy wapienno-cementowej. Materiały przystosowane do murowania na klej, mają zazwyczaj wpusty i połączenia na pióro i dzięki temu nie trzeba stosować spoin pionowych. Do najnowszych metod murowania, należy murowanie na piankę. Niestety przy tej metodzie, trzeba zamówić specjalnie dostosowane do niej materiały. Materiał musi być bardzo równy. Z pewnością taki materiał będzie o wiele droższy i nie zaoszczędzimy na tym.
Nadproża okienne i drzwiowe
Na rynku dostępne są także gotowe nadproża systemowe. Dzięki takowym nadprożom, zaoszczędzimy sobie czasu na szalowanie, zbrojenie i ich zalewanie. Po założeniu takowych nadproży, można od razu przystąpić do dalszego murowania ścian.